Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
5 postów 43 komentarze

Siła Wolności i Samodzielnego Myślenia

Krzysztof Lachowski - Analityk systemowy procesów globalnych, prognozowania strategicznego, mechanizmów pieniądza oraz koncepcji gospodarczych i społecznych.

Moje komentarze

 • Szanowni Państwo
  Pragnę serdecznie podziękować w imieniu Klubu Inteligencji Polskiej:

  1) Panu Bogusławowi Jeznachowi - właścicielowi bloga za zamieszczenie zarówno Listu Otwartego jak i Pytań - adresowanych bardziej do Polaków niż do samych Kandydatów,
  2) Komentatorom za dyskusję pod obu tekstami
  3) Czytelnikom i komentatorom za pochlebne oceny.

  Naszym celem było poprzez postawione pytania zwrócić uwagę Czytelników, a poprzez Czytelników stykające się z nimi osoby, na wiele istotnych kwestii, także do samodzielnego poszukiwania odpowiedzi.

  Aby Polacy mogli się bronić i mogli się obronić - muszą być poinformowani i sami też muszą szukać informacji.

  Nikt nikomu nie włoży określonej gotowej porcji wiedzy do głowy. Jeśli ktoś tak robi komukolwiek, to robi mu wielką krzywdę. Ponieważ każdy musi przejść sam przez trudny proces myślowy dochodzenia do określonej wiedzy, przekonań i prawdy, weryfikując oraz "odsiewając ziarno od plew", nawet wtedy, gdy świadomie próbuje dezinformować innych.
  Ważnym tego elementem jest kształtowanie szerokiego wszechstronnego spojrzenia na otaczającą rzeczywistość, ponieważ:
  WIEDZA CAŁOŚCIOWA, HOLISTYCZNA - CHRONI I POMAGA, IGNORANCJA, NIEWIEDZA, A NAWET WIEDZA WĄSKO SPECJALISTYCZNA - NARAŻA I ZAGRAŻA.

  Na stronie KIP-u - www.klubinteligencjipolskiej.pl staramy się prezentować przede wszystkim teksty skondensowane treściowo, zarówno analityczne, koncepcyjne, jak i interdyscyplinarne. Ich celem jest przede wszystkim zmuszenie do myślenia i poszukiwań własnych, także wtedy gdy wielu zdenerwują uderzając w ukształtowane przekonania.

  Na podsumowanie 4 "złote myśli" Mahatmy Ghandiego twórcy bezkrwawej i skutecznej rewolucji przeciwko Imperium Brytyjskiemu:

  1) Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie.

  2) Nie jest najważniejsze, byś był lepszy od innych. Najważniejsze jest, byś był lepszy od samego siebie z dnia wczorajszego.

  3) Bez wątpienia byłbym chrześcijaninem, gdyby chrześcijanie byli nimi przez 24 godziny na dobę.

  4) Każdy, kto podporządkowuje się niesprawiedliwemu prawu, ponosi odpowiedzialność za to wszystko, co jest tego konsekwencją. Toteż, jeżeli prawo i sprawiedliwość są w konflikcie, musimy wybrać sprawiedliwość i nieposłuszeństwo wobec prawa.

  Tylko czy Polakom wystarczy roztropności, rozwagi i odwagi samodzielnego myślenia, aby pójść tropem rewolucji Gandhiego ?
  Czas pokaże...
  Pytania do kandydatów
 • Szanowny Autorze
  Dziękuję za coraz ciekawsze wiadomości ze świata, ta ostatnia jest bardzo ciekawa. W mediach rosyjskich coraz mocniej nagłaśniają sprawy jak manipulowane są narody Europy, w tym Polska i nie tylko. Przemiana świadomości przyśpiesza i odejście od zatrutych paradygmatów następuje.
  Pozdrawiam
  Świt na Wschodzie
 • @programista 08:34:20
  No właśnie, bardzo słusznie, tego Wam ideologom liberalnym brakuje. Piszecie co wiecie, a to zdecydowanie za mało, trzeba jeszcze wiedzieć co się pisze...
  „WOLNY RYNEK” – OPIUM DLA MAS
 • Szanowny Doktorze Opara
  Gratuluje bardzo dobrego tekstu, który jest odpowiedzią dla publikacji na 1 SG ( Kto to śmiecie tam wyróżnił ????) „tytana” myśli liberalnej Ultima Thule, i swoistym młotkiem, aby wybić sieczkę z liberalnych głów. Brawo 5+.

  Natomiast Panie Ryszardzie chociaż jesteś Pan doktorem który leczy, nie trzeba mieć kompleksów przed utytłanymi ekonomistami, ponieważ oni widzą świat bardzo wąsko – przez „dziurkę od klucza”, podobnie zresztą jak inni specjaliści. Kilka lat temu były wicepremier, profesor Grzegorz Kołodko publicznie stwierdził, że my ekonomiści mamy klapki na oczach i patrzymy bardzo wąsko na rzeczywistość przez pryzmat ekonomii, a powinniśmy patrzeć szeroko uwzględniając inne dziedziny nauki i ich powiązania (na marginesie: przyznał mi wtedy że zainspirował go opublikowany w jego Uczelni mój referat pt. „Sprzężenie zwrotne procesów globalnych” – dostępny obecnie na moim blogu NE). Ja pomijam tu liberalnych ideologów ekonomicznych – spuśćmy na nich zasłonę milczenia, bo przecież i tak się nie zarumienią ze wstydu.

  Od więcej niż kilku lat na różnych konferencjach mawiam tak: o mechanizmie pieniądza nie mają pojęcia profesorowie uczelni ekonomicznych, przy całym szacunku dla profesorów, ja też jestem ekonomistą; nie mają pojęcia bankowcy – bo to są jedynie pracownicy – wyrobnicy; mają pojęcie jedynie bankierzy, a raczej bangsterzy, ale ich w Polsce nie ma. A oni tak cały mechanizm pieniądza zagmatwali i prawdziwe treści ocenzurowali i w nauce i w mediach, że rzeczywiście nie jest łatwo go zrozumieć, ja się nie używa samodzielnego myślenia i zdrowego rozsądku. Więc często ważniejszy jest zdrowy rozsądek człowieka nie „skażonego istotą rzeczy programowanego kształcenia”.

  Ze trzy lata temu kiedy omawiając procesy globalizacji dużo czasu poświęciłem mechanizmowi pieniądza, po zakończeniu mojego wystąpienia zabrał głos Profesor belwederski z Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Warszawskiego, były minister Handlu Zagranicznego i zadał mi pytanie: Powiedz mi Pan co ja jutro mam powiedzieć studentom na Uczelni?

  Na zakończenie anegdota sprzed wieku: do szwajcarskiego banku poszła bardzo wytworna starsza dama i wypłaciła więcej pieniędzy niż posiadała na koncie (wtedy nie było komputerów, a kasjer nie sprawdził tylko wypłacił). Jak bank się zorientował wysłał do damy pismo z żądaniem zwrotu. W odpowiedzi ta pani wypełniła czek na żądaną kwotę i wysłała bankowi. No cóż to co dla obywatela jest naganne i karalne, dla banku jest całkowicie legalne. Czyż to nie jest schizofrenia ?

  Pozdrawiam
  Teoria wszystkiego = Teoria Względności = Teoria NICzego?
 • @jax 23:25:14
  Szanowny Panie
  Widzę że tekst nie jest strawny dla Pana, ponieważ łączy Pan różne bieguny: z jednej strony New Age, z drugiej kaszpirowskiego i socjotechnikę, byle tylko zakwestionować niewolnictwo przy pomocy pieniądza.
  Radzę więc przeczytać jeszcze raz, a jak za mało to kilka razy ten tekst ze zrozumieniem oraz literaturę nowej wiedzy, aby zrozumieć jaka cześć z niej to New Age, a jaka część rzeczywiście obala wiele dogmatów w obecnej nauce- świeckiej religii w stylu, jak w średniowieczu "że ziemia jest płaska".
  Pozdrawiam
  Demon Kratos – twórca cywilizacji pieniądza
 • Autor
  Gratuluję bardzo dobrego tekstu z historycznymi przykładami liberalnego ludobójstwa.
  Zielone Wyspy Czarnego Liberalizmu
 • @Andrzej Madej 15:24:31
  Szanowny Panie
  W odpowiedzi pragnę zwrócić uwagę, że czytać należy jak brzmi konkretny zapis oraz szeroki kontekst zapisu. Przypominam więc stosowny fragment tekstu:
  "Przemianę świadomości powodują najbardziej odkrycia naukowe ostatnich dwóch wieków, a zwłaszcza ostatniego trzydziestolecia m.in. z zakresu fizyki, biologii, astrofizyki, archeologii. W przemianie świadomości mają swój udział także religie, zwłaszcza wschodnie oraz ich synteza, także na podbudowie najnowszych odkryć nauki np. fizyki kwantowej, biologii molekularnej. W ramach tego procesu zachodzi także nawrót do religii."
  Pozdrawiam
  SPRZĘŻENIE ZWROTNE PROCESÓW GLOBALNYCH
 • @Ultima Thule 10:24:39
  Po raz kolejny przypominam Panu, że tu nie nie jest miejsce dla trollujących śmieciarzy, którzy w najlepszym przypadku piszą co wiedzą, chociaż nie nie wiedzą co piszą. Więc radzę wynieść się z tego blogu, bo będę usuwał...
  SPRZĘŻENIE ZWROTNE PROCESÓW GLOBALNYCH
 • @jazgdyni 07:23:50
  Szanowny Panie
  Czy ten tekst stracił na aktualności mimo upływu 8 lat ? Mógłbym oczywiście pisać krótszymi fragmentami zagadnień poruszonych w tekście, nieco tylko aktualizując, ale efekt fragmentaryczny przez "dziurkę od klucza" to nie to samo co w dużym stopniu całościowy. Jeśli znajdzie Pan w necie lub w publikacjach pisanych artykuł poruszający tyle procesów powiązanych ze sobą i skondensowanych na nie większej liczbie stron niż ten tekst, to stawiam Panu obiad zakrapiany, jeśli jest Pan z Warszawy.
  Pozdrawiam
  SPRZĘŻENIE ZWROTNE PROCESÓW GLOBALNYCH
 • Pan Ryszard Opara, andrzej61, 35stan, archeo, Marek.Lipski, jax i inni
  Gratuluję Szanownemu Autorowi ciekawego tekstu i interesującej dyskusji nad tematem, który – jak sądzę – mógłby być jednym z głównych kierunków programowych NE, odróżniających go także od innych portali . Traktuję ten tekst jako otwarcie do bardziej zaawansowanej i szerszej tematyki w tym zakresie, niż jest do tej pory. Ze swojej strony mogę dodać, że od 10 lat nie oglądam telewizji ( jedynie czasami niektóre ważniejsze zawody sportowe), radia słucham tylko w samochodzie, a prasę codzienną, czytam sporadycznie.
  Pozdrawiam
  Współczesne Media = Parada kłamstw i dezinformacji.
 • @Jerzy Wawro 20:17:22
  Szanowny Panie
  Szanowny Panie
  Gratuluję intelektualnego tekstu - jest na 5. Jednocześnie nie podzielam pesymizmu większości komentatorów, lecz zgadzam się z Pana konstatacją, że "korporacje czują, że pali się im grunt pod nogami". Od września 2011 r. do chyba kwietnia 2012 r. uciekło z najwyższych stanowisk globalnych korporacji coś około 600 dyrektorów naczelnych, prezesów i członków zarządów, nie biorąc odpraw, ponieważ wiedzą, że ta struktura globalnych monopoli oparta na pieniądzach z powietrza wielkich banków emisyjnych się zawali. Wielkie korporacje wyginą jak dinozaury 65 mln. lat temu po uderzeniu asteroidy, a przetrwały małe gady i ssaki. Nie udadzą się także zaawansowane działania stworzenia faszystowskiego matrixu, chociaż odbędzie się to kosztem wielu istnień ludzkich.
  Pozdrawiam
  O wartości działań altruistycznych
 • @interesariusz z PL 19:57:23
  Napiszę
  Pozdrawiam
  Neoliberalizm a kryzys w strefie euro; geopolityczne przyczyny i skutki kryzysu - część I
 • Szanowny Panie Profesorze
  Cieszę się, że otworzył Pan blog na Nowym Ekranie i gratuluje pierwszego, spokojnego i wyważonego tekstu, ale dyskusja jest w większości nie na temat.

  Zamiast dyskusji o roli globalnych monopoli, głównie finansowych w regulacjach gospodarczych, także na rynku i ich opozycji wobec regulacji gospodarki, w tym rynku, przez władze Państw, zwolennicy liberalizmu zeszli na „wolny rynek” jako propagandowe opium dla mas, którym trzeba przyznać, że skutecznie otumaniają ludzi od wielu lat .
  Tak zwany „wolny rynek” nigdzie nie istniał w taki sposób, aby obejmował całą niezmonopolizowaną gospodarkę, natomiast pod chwytliwym propagandowo określeniem wolności, osłania się istotę globalnego monopolistycznego kapitału, skoncentrowanego w rękach nielicznych. Kto nie chce być wolny ? Każdy chce, co nie znaczy, że zawsze uświadamia sobie – kiedy nie jest wolny.

  Zwolennicy narkotyzowania umysłów „wolnym rynkiem” mają całą pretensję do władz państw, że za mało lub w ogóle nie wprowadzili wolnego rynku do gospodarki oraz że regulacjami uniemożliwiają jego rozwój. Chcieliby zamknąć Państwo w budce stróża nocnego, albo w Sławojce i nie chcą zauważać, że władze państw są zmuszane do krępowania małych i średnich przedsiębiorstwa przez ponadnarodowe korporacje, przede wszystkim finansowe poprzez uwiązanie na pętli długu, korupcję, oszustwa, zabójstwa itp.. A jednocześnie te monopolistyczne globalne korporacje działają w zasadzie bez żadnych istotnych ograniczeń i one stanowią prawa dogodne dla siebie, a nie społeczeństw tych Państw, wykorzystując do tych celów różnymi sposobami przedstawicieli władz.

  Ale zwolennicy „wolnego rynku” patrzą na to przez „szeroko zamknięte oczy”. A żeby było jeszcze śmieszniej potrafią wmawiać, także tu na portalu NE, że to socjalizm kwitnie w tych krajach, gdzie rządzą faktycznie wielkie korporacje oraz powtarzają od początku transformacji, że ponieważ ciągle za mało „wolnego rynku”, to dlatego nie ma powszechnego dobrobytu. Przypomina to do złudzenia historię z książki Haszka „Dobry wojak Szwejk”, kiedy żołnierz austro-węgierskiej armii szedł do lekarza, to zalecenie kuracji było takie samo: po pierwsze lewatywa, po drugie lewatywa, po trzecie także lewatywa…

  Dyżurnym, stawiającym jedynki obsrywaczem wszelkich rzeczowych nie propagandowych tekstów jest na NE niejaki Ultima Thule, który uważa się za „najwybitniejszego zwolennika WOLNEGO RYNKU”. Rzeczywiście jest najwybitniejszym – ale TROLLEM, opłacanym przez lichwiarzy i ich pomocników w indoktrynacji, który zaśmieca NE, nie merytorycznymi, propagandowymi śmieciami. W związku z tym wnioskuję do Kierownictwa NE, w ramach porządkowania portalu, o pozbawienie go blogu, a tym samym dochodów z tytułu trollowania na Nowym Ekranie.

  Pozdrawiam
  Neoliberalizm a kryzys w strefie euro; geopolityczne przyczyny i skutki kryzysu - część I
 • @programista 21:31:32
  Szanowny Panie
  Po pierwsze - jeśli Pan nie rozumie jakichś słów lub określeń to najpierw proszę szukać w słownikach, encyklopediach, w ostateczności w wikipedii.
  Po drugie - to co Pan czyta lub słucha, należy czytać lub słuchać ze zrozumieniem, jak potrzeba to więcej razy, także podawane uzupełniające teksty czy filmy.
  To jest moja ostatnia korespondencja z Panem.
  Pozdrawiam
  KIM OPIEKUJE SIĘ „PAŃSTWO OPIEKUŃCZE” ?
 • @prawi co wiec 21:56:43
  Czy mógłby Pan podać swoje Imię i Nazwisko i dokładny adres zamieszkania w Polsce oraz jaką wielkość gospodarstwa pan posiada ?

  Pozdrawiam
  Skutki prywatyzacji rolnictwa dla społeczności wiejskiej
 • O czym Rudolf Jaworek zapewne wie:
  Autorstwa najbardziej genialnego Polaka (gdy żył uważany był za wybitnego uczonego i w USA i w ZSRR, który 8 raz składał wniosek o nadanie mu nagrody Nobla) księdza prof. KUL Włodzimierza Sedlaka z książki K. Dymela, "Tako rzecze Sedlak", KAW, Lublin 1990 r. i artykule: Czy życie jest Światłem ? w tygodniku Nieznany Świat nr 2 i3 /2005:
  • "Materia, podobnie jak energia jest nieśmiertelna. Toteż i ciało ludzkie nie ulega unicestwieniu, nie zmierza do zera egzystencji, bo nie może stać się energetycznym zerem, czyli niczym. Materia związków ciała ludzkiego ma w sobie potencjalną nieśmiertelność! (s. 126)
  • Powiadają, że mam umrzeć. Ale to nie koniec mojej egzystencji. To dalszy ciąg spirali. Mijam akustyczną strefę, staję się ponaddźwiękowym jestestwem. Przejście do tej strefy dokonuje się skokiem, zwanym śmiercią. Ale tam jest moje dalsze życie, rozwój, wzbogacenie świadomości. (s.128)
  • Życie jest falą elektromagnetyczną, która powstaje w środowisku przewodników białkowych. (NŚ)
  • Myśli potrafią istnieć po śmierci fizycznej człowieka i przechodzić do jego kolejnego wcielenia. (NŚ)
  • Badając życie zabijamy je jak szkolny anatom. Zabijamy elektromagnetyczny szew życia, dławimy kwantowe wołanie życia w naszych barbarzyńskich metodach analitycznych. Z oglądania trupa pragniemy poznać prawdę o życiu. (NŚ)
  • Światło raz jeden zostało złapane w potrzask organicznych reakcji chemicznych i daremnie się tam trzepoce od miliardów lat (…) przywykłe do wolności światło, czujące się najlepiej w nieograniczonej pustce zwanej próżnią, zostało skazane na utrzymanie stanu zwanego życiem. (NŚ)
  • Fotony stanowią podstawę życia, przy czym życie definiuje się tu jako zdolność do komunikacji, tworzenia oraz wykorzystywania podstaw informacyjnych. (ŃŚ)
  • Pole bioenergetyczne istot żywych jest fizycznym przejawem niefizycznych pól. (NŚ)
  • Umysły lękliwe nie dochodzą do niczego. One nie odkrywają nowych światów i nie staja w zawody z nieznanym. Lękliwe umysły uważają, że Bóg zakreślił człowiekowi granice poznania. A ja? Ja nie znam granicznych miedz, których nie mógłby przekraczać śmiertelny. Ja nie wiem, gdzie się kończą ludzkie możliwości i zaczyna boskie działanie… (s. 170)
  • Jeśli bioelektronika jest taka jak ja ją widzę, to stanowi absolutny przewrót w nauce. Tylko ja jedynie wiem, co to jest życie, co to jest śmierć, co to jest niezniszczalność materii, co to jest człowiek, co to jest szansa życia wiecznego… Boję się jedynie by moja wiedza nie okazała się tragiczna dla świata; sztuka zabijania zawsze była większa od sztuki leczenia. Lecz jeśli tym razem zwycięży rozsadek, to bioelektronika ze swoimi kwantowymi podstawami daje niesamowitą szansę zrozumienia życia i ratowania życia. (s.102)
  • Jeśli dawniej wiedzę przyrodniczą i religię stawiano na dwóch przeciwległych krańcach, to dziś krzyżują się one w gigantycznych promieniu ludzkiego poznania. Zaczynamy wreszcie pojmować, że między światem rzeczywistym, a niematerialnym jest nieskończona ilość przejść. (s. 71)
  • Każde dobro czynione przez człowieka nigdy nie ginie; ono wzrasta, dając sumę dobra świata ludzkiego… Ale i każda podłość prowadzi do wzrostu zła globalnego. (s.65)
  • Życie w całkowitym spokoju, bez jakichkolwiek przeszkód i trudności, oznaczałoby, nadzwyczaj szybką degenerację człowieka. Nasza inwencja eksploduje zazwyczaj w sytuacjach przegranych, a wysiłek jest najlepszym segregatorem na mędrców i idiotów; mędrzec łamie przeszkody, idiota łamie siebie… Człowiek z natury musi być czynny, twórczy, bez względu na to, czy posługuje się nową generacją komputerów, czy też obsiewa dziesięć akrów pola. (s.68)
  • Najpierw trzeba być myślącym, a potem uczonym. (s. 64)
  • Wielu uczonym wydaje się, że są u wrót nieomylności poznawczej, a są to tylko epizody, które tworzą niepotrzebny nikomu tuman informacji. Mityczny Olimp mózgów, geniusze dwuwymiarowego świata twierdzą, że innego świata nie ma. To należy do poezji i bajkopisarstwa. Ci uczeni są jak bębenki tybetańskie: cięgiem gadają bzdury, cięgiem eksplodują zawiścią, cięgiem wybijają ten sam rytm… (s.64)"


  Poznałem Rudolfa Jaworka około 20 lat temu w Czeskim Ośrodku Kultury na ul. Marszałkowskiej w Warszawie i utrzymywaliśmy kontakt do niedawna. Był człowiekiem o szerokich horyzontach myślowych, który nie miał w sobie strachu, co współgrało z jego samodzielnością myślenia i odważnymi publikacjami - poruszającymi tematy "tabu".
  Wielokrotnie zapraszał mnie na spotkania i dyskusje w Klubie Inteligencji Polskiej, który prowadził przez kilkanaście lat jako prezes, zanim został formalnie zarejestrowany rok temu jako Stowarzyszenie.
  Próbowałem go na ostatnich spotkaniach namawiać na niekonwencjonalne metody leczenia, ale nie chciał się ich podejmować, tak jakby pogodził się z odejściem...
  Stąd jakby na podsumowanie jeszcze dwie myśli ks. prof. w. Sedlaka:
  "• Kostucha przez stulecia miała przerażać, budzić grozę, mobilizować do wieczności. A przecież wielu ludzi głęboko wierzących, niekoniecznie mistyków, niemal z radością czeka na jej przyjście. Jest to najważniejsze przeżycie w ich historii ziemskiej, ostatni etap w drodze do Boga!.. To sytuacja rozbitka na wzburzonym oceanie; po rozpaczliwej walce z zimnem, głodem, pragnieniem, i morskimi drapieżnikami dopływa w końcu do zacisznego portu. Jaki więc sens dryfować dalej? (s. 21)
  • Spotkałem wielu ludzi , szczególnie na wsi, którzy w obliczu ostateczności swojej zachowali godność. Po prostu pytali: "Muszę ?"- a widząc potwierdzenie odpowiadali -- "Zgoda !" - i odchodzili spokojnie, bez szamotania, walki, szału. (s.21)"

  Pozdrawiam
  Ostatnie pożegnanie
 • @programista 21:16:25
  Szanowny Panie
  Pisze Pan "jakim prawem uzurpuje szanowny Pan sobie prawo do decydowania o potrzebach wszystkich innych ludzi, o tym co jest im potrzebne do normalnego codziennego życia a co nie jest do tego potrzebne?"
  Drogi Panie - ja nie decyduję, ale wyrażam swój pogląd, którego nie musi Pan podzielać i ma Pan do tego takie same prawo, jak ja do swojego zdania.
  Jednocześnie gratuluję Panu marzenia by być oligarchą, bo z wypowiedzi wynika, że takie marzenia Pan ma.
  W związku z tym, dedykuję Panu anegdotę sprzed blisko wieku. Znany pisarz i scenarzysta amerykański Francis Scott Fitzgerald zapytał także znanego słynnego pisarza Ernesta Hemingway’a: „ Czy wiesz czym się różnią oligarchowie od zwykłych ludzi ?” Hemingway odpowiedział: „że oligarchowie są niewyobrażalnie, bajecznie bogaci.” Na to Scott Fitzgerald: „nie, to nie jest najistotniejsza różnica, otóż system wartości oligarchów jest dokładną odwrotnością, przeciwieństwem, systemu wartości zwykłych ludzi”.
  Rozwinięcie tego fragmentu myśli na linku:
  http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/index.php/kip-blogi/11-blogi/450-ach-gdybym-byl-bogatym.html
  Pozdrawiam
  KIM OPIEKUJE SIĘ „PAŃSTWO OPIEKUŃCZE” ?
 • @Robert.Grunholz 12:51:53
  Niestety analiza sytuacji w rolnictwie i zawarte prognozy zniszczenia polskiego rolnictwa ( zawarte w prezentowanym artykule ) i w dalszym ciągu znacznie zdrowszej żywności niż na Zachodzie Europy, są realistyczne. To jest realizowane.
  Pozdrawiam
  Skutki prywatyzacji rolnictwa dla społeczności wiejskiej
 • @Jan Paweł 12:13:08
  Szanowny Panie
  Podzielam Pana pogląd, a w uzupełnieniu przedstawię wypowiedź Holendra z dnia 30 kwietnia 1991 r., którego na prośbę podwiozłem kawałek w centrum Warszawy. Mówił bardzo dobrze po polsku (mieszkał od chyba 10 lat w Gdańsku) i gdyby nie powiedział że jest Holendrem to bym nie wiedział.
  W bardzo grzecznej formie powiedział tak: "proszę mnie źle nie zrozumieć, za to co powiem, mieszkam 10 lat w Polsce, jest mi dobrze w Polsce, ale wy Polacy nie macie żadnego dystansu i roztropności odnośnie przemian, które w Polsce zachodzą. Jak bywam w Holandii to moi rodacy za "głowę się biorą" co Ci Polacy robią i mówią tak: za Premierów Messnera i Rakowskiego w latach 80-tych to mieliście BIAŁĄ KOMUNĘ, ale teraz zafundowaliście sobie KOMUNĘ KRWISTO CZERWONĄ."
  Pozdrawiam
  Skutki prywatyzacji rolnictwa dla społeczności wiejskiej
 • @interesariusz z PL 10:58:03
  Szanowny Panie
  W kontekście ciekawych myśli Ghandiego, dodam coś od siebie:
  1. Ponad rok temu na 2-dniowej konferencji naukowej, jednym z dwóch najciekawszych referentów był jezuita z Indii, który mówił o historii rozwoju chrześcijaństwa w Indiach oraz o obecnych kłótniach i między różnymi odłamami, które zniechęcają Hindusów do tych religii. Na zakończenie podsumował słowami Mahatmy Ghandiego: " Ja kocham Jezusa. I gdybyście Chrześcijanie realizowali w czynach te zasady które głosił i realizował Jezus, to całe Indie byłyby chrześcijańskie."
  2. 12 lat temu na Konferencji zadałem wysoko postawionemu znanemu powszechnie przedstawicielowi KK pytanie: "Dlaczego hierarchia polskiego KK nie realizuje myśli społecznej Polaka Jana Pawła II zawartych m.in. w encyklikach Sollicitudo rei socialis i Centesimus annus, tylko od 12 (wtedy lat) buduje w Polsce liberalny kapitalizm ? W odpowiedzi usłyszałem: "Dlatego nie są te myśli społeczne realizowane bo Hierarchia KK w Polsce nie czyta encyklik."
  Pozdrawiam
  Skutki prywatyzacji rolnictwa dla społeczności wiejskiej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31